Share

A véralkoholszint és a vezetés

Aki iszik, ne vezessen! Ez a legalapvetőbb törvény az utakon. A véralkoholszint alapvetően határozza meg a részegség tüneteit, illetve azt, hogyan viselkedünk és hogyan reagálunk egyes helyzetekben. Igaz ez az utakon is, amikor a volán mögött ülünk. A továbbiakból kiderül, miért hatalmas hiba volán mögé ülni, ha alkoholt fogyasztottunk.

Mindenekelőtt érdemes tisztázni, hogy az abszolút nullás véralkoholszint tévesen jelenik meg a köztudatban. Az elfogyasztott szénhidrátok átalakítása során bizonyos mennyiségű alkohol keletkezik; noha ennek nincs hatása a szervezetünkre, az ittasság legenyhébb tünetét sem tapasztalhatjuk, abszolút nullás véralkoholszintről nem beszélhetünk.

Az ittasság tünetei nagyjából 0,5 ezrelékes véralkoholszint esetében jelentkezik. Nagyjából ez a felső határa annak a véralkoholszintnek, ami még koncentrációt igénylő feladatok elvégzését teszi lehetővé. E szint esetén már nem javasolt a veszélyes gépek használata és volán mögé ülni sem ajánlatos.

0,5 és 1,5 ezrelék közötti véralkoholszint tartományban ittassági állapotról beszélünk. Ekkor már nehézkessé válik a beszéd, arcpír jelentkezik, hevesebb mozdulatok figyelhetők meg… Eközben növekszik a vérnyomás, illetve megváltozik a pupillák rendes működése. Jelentősen romlik a fizikai és pszichikai teljesítőképesség, ami egyértelmű jelen annak, hogy nem szabad volán mögé ülni. Ha nem szeretnénk a baleseti kártérítés ügyével foglalkozni, semmiképpen ne üljünk kocsiba! Ittasan okozott közlekedési baleset esetén ugyan a károsultnak fizet a KGFB biztosítás, de a biztosító a kifizetett baleseti kártérítést visszaköveteli, ami több millió forint is lehet.

1,5 és 2,5 ezrelék között már részegségről beszélünk. Ebben a tartományban fokozódnak az ittasság tünetei, a személy sok esetben ingerültté vagy agresszívvá válik. A véralkoholszint növekedésével nő a reakcióidő is, ami gyakorlatilag életveszélyt jelent az utakon. A részeg személy alkalmatlanná válik az összpontosításra. Sok esetben hányás jelentkezik.

2,5-3,5 ezrelékes véralkoholszint állapotát nehéz részegségnek nevezzük. Ebben az állapotban már a járás is nehézségeket okoz, érthetetlenné válik a beszéd, egyes esetekben a légzés is nehezebb.
3,5 és 4,5 ezrelék közötti véralkoholszint között kómás állapot következhet be. Ez esetben beavatkozás szükséges, hiszen életveszélyes állapot áll fenn.

4,5 ezrelékes véralkoholszint felett beáll a halál, hiszen az alkohol idegméregként képes lebénítani a légzési központot, ezzel gyakorlatilag fulladásos halált okozva. Mindeközben összeomlik a vérkeringés is, ami szintén halálos kimenetelű. Ezek a halál az eszméletvesztést követő 5-15 percben áll be.