Share

Testi és lelki változások – a terhesség jelei

A nők életében a teherbeesés lehetőségének a gondolata mindig jelen van – tinédzser kortól egészen a menopauzáig – szinte minden hónapban a menstruációval együtt megjelenik a terhesség gondolata is.

Vagy azért, mert várnak valamit, vagy azért mert éppen nagyon nem, de a lehetőség ott van rá, vagy éppen csak megfordul a fejükben, hogy milyen lesz majd akkor, amikor már készen állnak és várják a megfoganás első jeleit. Még akkor is, ha nem beszélnek róla, a terhesség jelen van az életükben, egészen sokáig, mindig változó gondolatokkal és hozzá kapcsolódó érzelmekkel.

Szexualitás és fogamzásgátlás ma

A szexualitásról beszélni ma már nem tabu, a terhességről sem, de azért még mindig vannak olyan témák, amelyeket inkább kerülnek az emberek. Nem éppen beszédtéma a terhességmegszakítás, vagy például az, hogy egy megszületett babát terveztek-e vagy sem. Természetesen a modern világ sokféle fogamzásgátló módszert talált fel, hogy a nőket/párokat megkíméljék egy esetleges nem kívánt terhességtől, vagy egyszerűen csak attól, hogy minden hónapban idegeskedniük kelljen, mert úgy érzik, még nem készültek fel az anyaságra/szülőségre. De amikor már készen állnak, akkor csodás a várakozási időszak is, és szinte nincs is más téma egymás között csak az, hogy hogyan érzi magát a hölgy.

A tünetek kétoldali megközelítése

A terhesség első jelei, amelyek már akkor érzékelhetőek, amikor még egy teszt nem tudja megmutatni, hogy milyen állapotban van a nő, a testen és a lelken is megmutatkoznak. Sokan azt gondolják, hogy a menstruációs ciklus elmaradása az első jel, amelyet észre lehet venni, ez azonban tévedés, hiszen számos apró momentum van, amely még akár előtte is jelentkezhet. Persze mindent két oldalról kell vizsgálni, erre hívja fel a figyelmet az egeszsegmagazin.com a terhesség korai jeleiről szóló cikke is. Arra is gondolni kell tehát, hogy hogyan jelentkeznek a tünetek, hiszen ha a hétköznapokban nem változtattak és nem változott semmi, és úgy jelentkezik a hányinger, a kimerültség, az éhség és a hangulatingadozás, akkor nagy valószínűséggel babát várnak, de ha éppen stresszesebb időszak van a munkában, vagy munkahelyet váltott, esetleg valami trauma érte a családot, vagy éppen gyomorrontása van, akkor nem hisszük, hogy a terhesség miatt jelentkeznének az előbb említett tünetek. De ha már itt tartunk, akkor röviden összefoglaljuk, hogy hogyan is érzi magát a terhesség legelején lévő kismama.

A terhesség első tünetei

Amikor valami változást érez a testében és a lelkében, akkor elsősorban egy önvizsgálatra van szükség. Az önvizsgálat lényege, hogy leüljön egy pillanatra, és teljes nyugalomban átgondolja, hogy mi történt az utóbbi hónapokban, esetleg az elmúlt hónapban. Fontos átlátni a nagyobb stresszhatásokat, a hétköznapokban bekövetkezett esetleges váltásokat, látnia kell maga előtt a családi viszonyokat, illetve a párjával való kontaktust. Át kell gondolni, hogy az érzett változásoknak van-e valami hétköznapi oka, ha nincs, akkor általában minden egyértelműen a terhességet szokta jelenteni. Azt is fontos sorra venni, hogy milyen tüneteket észlelt az elmúlt időszakban.

A terhesség jelei egyébként nem teljesen választhatóak külön és azt is fontos elmondani, hogy nem mindenkinél jelentkeznek, sőt, az is lehet, hogy valakinél ezek későbbi fázisban jelentkeznek. A reggeli hányinger ilyen például, de az ételekhez való viszonyulás megváltozása is. Az azonban szinte mindenkinél jelen van, hogy a szagokra érzékenyebbek, és természetesen az érzelmekre is. A terhesség jelei között szerepelnek a szédülés, kimerültség érzése, a gyakori vizelési inger vagy a bélműködés változása, de nem szabad elfeledkeznünk a mell érzékelhető változásairól sem és a hüvelyváladék változását sem szabad figyelmen kívül hagynunk. És persze a tökéletes jel, az elmaradt vérzés.
Akkor azonban, ha a tünetek jelentkeznek, vagy legalábbis néhányuk, de terhességnek más, következő jele nincs, akkor orvoshoz kell fordulni.