Share

Vajon mi a siker titka?

Siker. Ez a kifejezés mindannyiunk számára mást és mást jelent. Ha megkérdezünk egy 16 évest arról, hogy szerinte mi a siker, bizonyára el fogja mesélni magasra törő céljait. Sok idősebb, tapasztaltabb, ám átlagos színvonalon élő ember egyszerűen csak legyinteni fog e szó hallatán, mondván sorsunkat nem tudjuk befolyásolni. Tény, hogy egyes bajtársaink sikeresebbek másoknál épp úgy az anyagiakban, mint a magánéletben. A kérdés az, hogy mi teszi őket azzá? Tehetség, önbizalom, bátorság vagy szerencse? Ebben a cikkben erre keressük a választ.

Nem kevesen dolgozták már fel ezt a témát, vegyük csak példának Napoleon Hill – A siker titka a pozitív lelki beállítottság c. könyvét. Ez a könyv elsősorban arra szeretné rávezetni olvasóit, hogy a pozitív gondolkodás, önbizalom a kulcsa a sikernek. A pozitivizmus cselekvésre kényszerit, mely következménye a siker. Nem ez az egyetlen anyag mely a pozitív hozzáállást mutatja be mint a siker titkát. Napjainkban, már szinte a csapból is az folyik, hogy „légy pozitív”, „vonzd be a sikert” stb. Nézzük csak meg a jól ismert, Titok c. filmet

Steve Jobs, az Apple és a Pixar alapítója valóban sikeres életet tudhatott magának. Egyik, youtube-on is megnézhető (angol) videójában azt állítja, hogy akkor leszünk sikeresek, ha valóban szeretjük azt, amit csinálunk.

Szeretet és passzió, ez a két dolog valóban, szinte emberfeletti teljesítményre képes sarkallni minket. Ha valóban rajongunk, azért amit teszünk, a munka édessé válik, kevesebb pihenésre lesz szükségünk, és teljesítményünk is nagyobb lesz.

Létezik egy olyan faktor a karrierünkben, melyet kevésbé tudunk befolyásolni. Ezt úgy nevezik, hogy szerencse. Egyes emberek befolyásosabb családba születtek, mint mások, van, aki élet útja során olyan lehetőségekkel találkozik, melyekkel mások soha. Van, aki első tételként megnyeri a lottó főnyereményt, még mások egész életükön át játszanak sikertelenül. De tudjuk-e saját szerencséket befolyásolni? Egyesek szerinte nem, mások szerint viszont igen. „Te vagy saját szerencséd kovácsa” bizonyára hallottad már a mondást. Ha körbenézünk, láthatunk olyan embereket, akiket szinte egész életük során, nyomon kísér a szerencse, és olyanok is vannak, akiket szinte mindig szerencsétlenség ér.

Tény, hogy a szerencsét különböző módszerekkel, már őseink is előszeretettel, próbálták maguk felé fordítani. A babona szerint szilveszterkor malacot kell enni, csirkét viszont tilos. Szerencsehozó jelképek a kéményseprő, az aranyhal, a négylevelű lóhere, a patkó és még sorolhatnánk.

Egy Richard Wiseman pszichológus által végzett kutatás  azt igazolja, hogy a szerencsések 4 alapelv által idézik elô jószerencséjüket. Gyakorlottak a lehetôségek teremtésében és észrevételében, intuíciójukra figyelve szerencsés döntéseket hoznak, pozitív elvárások által önmegvalósító jóslatokat teremtenek, és olyan rugalmas hozzáállást sajátítanak el, ami a balszerencsét jóra fordíjta.

Sokan közülünk megfigyelték már, hogy a Zsidók általában kiemelkedően sikeresek, főként az üzleti életben és az anyagiakban. Ez az egyik oka talán az ellenük irányuló, rasszista viselkedésformáknak. De vajon miért sikeresebbek ők az átlagnál? Ezt tárgyalja ki részletesen Rabbi Levi Brackman és Sam Jaffe könyve a „Jewish wisdom for business success”. A könyv a Zsidó neveltetés alapján magyarázza a sikert. Sok mindenre kitér, ám, talán legfontosabb mondanivalója a félelem legyőzése. Az Izraeliták, a Tórában olvasható történetek révén már egész fiatal korukban megtanulják legyőzni saját félelmeiket.

Mindnyájunknak vannak félelmeink, melyek nagyon sok esetben teljesen irreálisak. Fogalmunk sincs miért, de valamiért félünk megtenni bizonyos dolgokat. Félünk az újtól, még ha mesés sikert ígér is. Ragaszkodunk a megszokott dolgokhoz, még ha egyértelmű, hogy egy újítás előny lenne a számunkra.

Ha sikerül legyőzzük irreális félelmeinket új lehetőségek nyílnak meg számunkra, olyanok, melyekről nem is álmodtunk.

Fegyelem, kitartás, tanulás – soha se adjuk fel!

Sokan csak azért nem érnek el sikereket, mivel az első sikertelen próbálkozás alkalmával feladják. Gondoljuk csak meg: meseszerű lenne, ha az életben minden első nekifutásra sikerülne. De hát az élet nem ilyen, gondolom a kedves olvasó is nagyon jól tudja már. De ha újra próbálkozunk, tanulva az elkövetett hibáinkból, sokkal nagyobb valószínűséggel fog sikerülni a dolog. A lényeg a kitartás, újrapróbálás, tanulás.

FORRÁS: fitt-es-egeszseges.com