Share

Jótanácsok kezdő munkavállalóknak

Az internet tele van olyan jó tanácsokkal és tippekkel melyek álláskereső friss diplomásoknak szól, ám keveset hallani olyan tanácsokról, melyek a frissen elhelyezkedett munkavállalókat célozná meg. Pedig az első munkahelyen eltöltött első pár év nagymértékben befolyásolja további karrierünket.

Legtöbbször ekkor alakul ki ugyanis a munkamorál és hozzáállás a főnök-beosztott illetve kollégák közötti kapcsolathoz. Sok esetben szakmailag is ez a pár év jelenti a legnagyobb ugrást, ekkor ismerjük meg ugyanis, hogy fizikailag hogyan is néz ki az, amit az egyetemen vagy főiskolán csupán elméleti szinten tanultunk.

Az első munkahely a bizonyításról és a gyors fejlődésről szól. A kezdőktől elvárják, hogy bizonyítsák rátermettségüket. Az ebben a szakaszban elért siker vagy sikertelenség sokkal nagyobb befolyást gyakorol önbizalmunkra, mint azt gondolnák. A sikerélmény motivál a legjobban a további fejlődésben. Ha a kezdeti nehézségeket sikeresen legyűrjük, erősnek és cselekvőképesnek fogjuk magunkat érezni, ellenkező esetben könnyen elveszíthetjük motiváltságunkat.

Itt meg kell említenem a vezetők felelősségét. A soha nem elégedett főnökök, „mindenért az alkalmazott a hibás” hozzáállása nagymértékben le tudja rombolni a fiatalok önbizalmát. Egy kis dicséretnek, pozitív visszajelzésnek ugyanakkor rendkívül serkentő hatása lehet további karrierünkre nézve.

Egy másik fontos dolog, amivel érdemes minél korábban foglalkozni, az önismeret gyakorlása. A legtöbb pályakezdő irreális célokat tűz ki maga elé, mivel egyáltalán nincs tisztában saját képességeivel. Félre ne értsen a kedves olvasó, senkit nem akarok arról meggyőzni, hogy alacsonyabb célokkal is meg lehet elégedni. A hangsúly azon van, hogy miként érjük el azokat.

Meg kell találjuk a komparatív előnyünket a többiekkel szemben. Mindenkinek abban van előnye, amit nagy lelkesedéssel és kevés erőfeszítéssel tud végrehajtani, amit szeret, és amit hobbiszerűen tud végezni. Ezért is szükséges, hogy olyan munkát találjunk, ahol személyiségünknek megfelelő feladatokat végzünk, és ahol kibontakoztathatjuk képességeinket.

Folyamatos tanulás, fejlődés

„Jó Pap Holtig Tanul” – állítja a mondás, és bizony ez nem csak az egyházi szakmákra érvényes. Karrierünk úgy ívelhet felfele, ha folyamatosan képezzük magunkat, odafigyelünk arra, hogy napi munkánkból és hibáinkból tanuljunk. Érdemes megfigyelni olyan dolgokat is melyek nem feltétlen kapcsolódnak a munkakörünkhöz, jó, ha van egy kis rálátásunk a többiek munkájára is.

A piaci igényekhez nem csak a cégeknek, de a munkavállalóknak is folyamatosan alkalmazkodniuk kell. Érdemes nyomon követni a piaci trendeket, az cég ügyfeleinek igényeit és ezek alapján képezni tovább magunkat.

Ne hagyjuk, hogy kizsákmányoljanak

A cégvezetők nagyon jól tudják, hogy a tapasztalatlan munkavállalót nemcsak kevesebb bérért, de nagyobb terhelhetőség miatt is érdemes alkalmazni. Másik fontos szempont az alakíthatóság: Olyan embert nevelhetnek belőled, amilyenre szükségük van.

Természetesen, a legtöbb kezdőnek nem sok választása van, elvégzi munkát kevesebb összegért, sőt plusz feladatokat is vállal a szakmai tapasztalatszerzés érdekében. Ezzel nincs is semmi gond. Ne felejtsük el azonban, hogy saját érdekeltségünk nem mindig egyezik a cég érdekeltségével, amelyiknél dolgozunk. És egy újabb ideillő bölcs közmondás: „Mindig azt a lovat ütik, amelyik húz.”

Egy cégen belül nemcsak a vezetőség épít a frissen alkalmazott munkatárs terhelhetőségére. A már régebben ott dolgozó, régi motoros kollégák is szívesen „átpasszolják” saját feladataikat a még „zöldfülű” munkatársnak.

FORRÁS: fitt-es-egeszseges.com