Share

Bevált gyógymódok megfázásra

A téli hónapokban mindig beköszönt a nem várt influenzaszezon. A hideg és változékony időjárás kedvez a kórokozók elszaporodásának. Ebben az időszakban nagyon fontos a helyes táplálkozás, a vitamindús ételek fogyasztása, a pihenés és a meleg öltözék.

Ha ennek ellenére mégis megbetegszünk, akkor sem kell rögtön különbféle gyógyszerekhez folyamodni. Nézzünk széjjel a konyhában és garantáltan találunk valamit, ami segíteni fog a gyógyulásban. Íme néhány természetes csodaszer:

Egy pohár langyos vízben oldjunk fel két teáskanál sót és ezzel gargarizáljunk. Ezt napi kétszer végezzük el – reggel és este -, kiváló torokfertőtlenítő hatása van.

Citrom

A citrom, zöldcitrom(lime) fogyasztása nagyon javallott ebben az időszakban a bennük lévő nagy mennyiségű C- vitamin miatt.

Méz

A tél nagy klasszikusa ez a finom és egészséges nyalánkság. Ne csak a mézeskalácsok készítéséhez használjuk, hanem önmagában is fogyasztható, a megfázás kitűnő ellenszere. A méz gyulladásgátló, tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, aminosavakkal, szénhidrátokkal, fehérjékkel, enzimekkel stb. és nem mellékesen csillapítja a köhögést is.

Fokhagyma

A fokhagyma antibakteriális és antimikotikus (gombaellenes) hatása révén légúti megbetegedések és gombás fertőzések kezelésében használatos. Segít az orrdugulás megszüntetésében, valamit torokfájást is elmulasztja baktériumölő hatása révén. Kellemetlen szaga ellenére érdemes nyersen elfogyasztani belőle pár gerezdet, jótékony hatása nem marad el!

Vöröshagyma

A nagyanyáinktól ránk maradt híres hagymatea receptje a következő: mossunk meg két-három fej vöröshagymát, majd úgy, ahogy vannak, héjastul vágjuk össze őket. Főzzük a hagymákat kb. 20 percig egy liternyi vízben. Közben pirítsunk meg három evőkanálnyi cukrot. Miután szépen karamellizálódott, öntsük fel a hagymafőzettel. Fogyasszuk leszűrve teaként mézzel, természetesen többször naponta.

Eukaliptusz

Az eukaliptusz olajat az azonos nevű fa leveliből vonják ki, és sikeresen alkalmazható a köhögés, torokfájás, orr- és homloküreg gyulladás és a hörghurut tüneteinek kezelésére. Inhaláláshoz is kiváló, pár csepp olajat csepegtessünk a forró vízbe, és ezzel inhaláljunk 10- 15 percet.

Gyömbér

Ez a keleti gyökér nem csak fűszer, hanem hatékony orvosság is egyben. Immunrendszer erősítő hatása miatt előszeretettel használják az influenza elleni harcban is. Gyömbér tea készítése: néhány vékony szelet, hámozott gyömbért forrázzunk le és hagyjuk pár percig állni. Belülről felmelegít, így a hidegnek semmi esélye nem lesz.

Kamilla

Ez az ismert gyógynövény a megfázás tüneteinek enyhítésére is alkalmas. Legfőképp gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásáról híres. A leghatásosabb tea a szárított kamillavirágzat forrázatából nyerhető, de a filteres kiszerelés is jól használható. Tegyünk három kávéskanál kamillavirágot egy csészébe és forrázzuk le. 10 percig hadjuk állni, napi 3 – 4 csészével fogyasszunk belőle.

Csipkebogyó

Természetes C vitamin forrás. Immunrendszer erősítő. A hűlés megelőzésére, és kezelésére is egyaránt alkalmazható. 1 púpozott teáskanál bogyót 1/4 l előzőleg felforralt, és kihűtött vízben áztatunk, egy éjszakán át. Fogyasztás előtt csak meglangyosítjuk. Nem szabad forrázni vagy főzni, mert akkor elveszíti C- vitamin tartalmát.

FORRÁS: fitt-es-egeszseges.com